نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پنجم اردیبهشت ماه سالروز حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس گرامی باد

پنجم اردیبهشت ماه سالروز حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس گرامی بادبه گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش ناحیه دو یزد، چهل سال پیش در چنین روزی آمریکا با تعدادی بالگرد و هواپیما، خاک ایران را مورد حمله نظامی قرار داد.
 
دولت آمریکا که از ترفندهای مختلف خود درچارچوب شکست نظام جمهوری اسلامی ایران به نتیجه‎ای نرسیده بود، به قصد رهایی جاسوسانش که در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در 13 آبان 1358 دستگیر شده بودند، به ایران حمله کرد.
 
حمله نظامی به طبس با وجود برنامه ریزی دقیق، تجهیزات پیشرفته و تمرین‎های زیادی که آمریکایی‎ها در مکان‎های مشابه انجام داده بودند، به علت وقوع توفان شن در بیابان‎های کویری اطراف شهر طبس، شکست خورد و تعدادی از هواپیماها و بالگردهای آمریکایی آتش گرفت و چند نیروی نظامی آمریکا کشته شدند و باقی آنان با ناکامی و رسوایی از خاک ایران گریختند.
 
قرار بود آمریکایی‎ها پس از فرود در طبس، با بالگرد به سوی تهران پرواز کنند تا افرادی را که تحت عنوان دیپلمات در سفارتخانه آمریکا به جای ماموریت دیپلماتیک مشغول جاسوسی و طراحی عملیات براندازای نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران بودند از این محل خارج کنند.
 
اسنادی که از آن واقعه برجای مانده بود نشان می‌داد این اقدام با اجرای نقشه‌ای دقیق با استفاده از شرایط اقلیمی ایران در صحرای طبس از طریق شناسایی فرودگاهی متروکه در شرق ایران و با محاسباتی دقیق طراحی شده بود.
 
ماجرای طبس به عنوان سند دیگری از اهداف تجاوزکارانه آمریکا علیه ملت ایران در تاریخ رویدادهای پس از انقلاب اسلامی ثبت شد.