نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دیدار صمیمی دکتر فاطمی استاندار یزد با مدیران مدارس نواحی یک و دو یزد

دیدار صمیمی دکتر فاطمی استاندار یزد با مدیران مدارس نواحی یک و دو یزد


استاندار یزد از مردم قدر شناس این استان خواست که 22 دیماه با حضور در میدان امیرچقماق به استقبال رییس جمهور بروند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛مهران فاطمی روز یکشنبه در دیدار با مدیران مدارس شهرستان یزد گفت: در این سفر عملیات انتقال آب از خلیج فارس به استان آغاز می شود که این یک اقدام  بزرگ ، تمدنی و یک ابرپروژه تاریخی  است که در استان رقم می خورد و ما مردم استان باید در کنار همه انتقادات و مشکلاتی وجود دارد در اجتماع مردمی حضور پررنگی داشته بانشد.
وی با اشاره به تاثیرگذاری سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان اظهار کرد: در این زمینه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن کشور با دستور دستور رئیس جمهور به استان برای انتقال آب به استان تخصیص یافته است که این معادل بودجه  150سال استان است.
وی مجموع بودجه یک سال استان را یکهزار میلیارد تومان بیان کرد و گفت: در سفر قبلی رییس جمهور به استان هفت و هزار و 700 میلیارد تومان برای استان مصوب شد که تاکنون 2 هزار و 800 میلیارد تومان آن  جذب شد که در راستای توسعه و آبادانی و طرح های مختلف در استان هزینه شد.
وی با بیان این که مطالبه همه مردم استان آب است اظهار کرد: اگر خط انتقال آب  به استان هفت و هشت ساعت قطع شود باید آب را جیره بندی کرد، اکنون در زمان اوج مصرف آب  یکهزار و 800 لیتر بر ثانیه کمبود آب داردیم و آب شربی هم  که مصرف می کنیم بهداشتی است اما کیفی نیست، زیرا شاخص استاندارد کیفی آب زیر عدد 900 است اما آبی که در استان استفاده می شود شاخص آن 1500 تا 3500 است.
وی ادامه داد: این شاخص کیفی در برخی مناطق استان کاملا مشهود است و آبخوان ها در حال تخریب هستند که این فرونشست ها در استان ناشی از همین است.
وی اظهار کرد: برای تامین آب  50 سال آینده استان ، انتقال آب از خلیج فارس را در دستور کار قرار دادیم و بر همین اساس مقرر شد اعتبار مورد نیاز این طرح از محل حقوق تمام معادن دولتی با اختصاص ۱۵۰ هزار میلیارد تومان طی ۱۰ سال به یک شرکت ذی‌صلاح انجام شود ولی این شرکت متعهد شود با توانمندی خود، این طرح انتقال آب را سه ساله برای یزد اجرایی کند تا دغدغه کم آبی یزدی ها حداقل برای ۵۰ سال آینده مرتفع شود.
مهران فاطمی ادامه داد: هزینه‌های امروز انتقال آب به مراتب کمتر از هزینه انتقال سنگ به کنار دریا است و با توجه به این که مزیت استان، معادن آن است و یکی از مهمترین منابع درامدی استان از محل مالیات بر معادن و صنایع معدنی است، اگر آن‌ها را از مرزهای جغرافیایی استان خارج شود عملاً عواید آن نصیب استان نمی شود.
وی در ادامه با بیان این‌که قشری مهمتر از قشر فرهنگیان در جامعه نداریم و در بین همه ادارات ، وزراتخانه ها ، وزارت خانه ای  مهمتر از آموزش و پرورش نیست گفت: مهمترین ثروت کشور ما منابع انسانی است، چرا که نیروی انسانی و فرزندان  ما تعلیم و تربیت را در آموزش و پرورش فرا می گیرند.
وی اظهار کرد: هزینه ای امروز در حوزه آسیب های اجتماعی پرداخت می شود بسیار سنگین است  و اینها همان هزینه های است که باید دیروز در آموزش و پروش انجا می دادیم که ندادیم که امروز در قالب آسیب های اجتماعی و مسائل فرهنگی خود را نشان می دهند و جامعه متضرر می شود.
وی با بیان این‌که جایگاه آموزش و پرورش منزلت و کرامت باید حفظ شود گفت: همه باید توجه داشته باشند نسبت به آموزش و پرورش مسوولیت دارند و همه طرح ها و برنامه ها باید پیوست آموزش و پرورش داشته باشند.
وی در زمینه گاز مدارس گفت: هزینه مدارسی که الگوی مصرف رعایت می کنند رایگان است، و حتی در مدارسی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند هم اجازه قطع نمی دهیم و اگر گزارش شد برخوردار و تذکر داده می شود.
وی ادامه داد: معتقدیم وزارت آموزش و پرورش یک سازمان اقتصادی مستقل می خواهد تا حجم بسیاری از کارها را پیگیری کند، ساخت و ساز باید  از اموزش و پرورش جدا شود  و تمرکز آن روی مسائل تعلیم و تربیت باشد و نباید مدیر مدرسه و کادر اموزش و پروش دنبال برق و گاز و غیره باشد زیرا نمی تواند رسالت اصلی خود را به درستی انجام دهد.
استاندار یزد گفت: در شورای اموزش و پرورش طرحی را مطرح کردیم که همه مجموعه دین خود را نسبت به اموزش و پرورش بتوانند ادا کنند به این صورت یک حساب حمایتی برای نوسازی و ساخت مدارس و هزینه های مدارس شکل گیرید و تحت نظارت شورا باشد تا بتوانیم بخشی از هزینه های مدارس را تامین کنیم.
وی با بیان اینکه  وضعیت ساختمان های مدارس استان مناسب نیست گفت: در سفر اول رییس جمهور 150 میلیارد تومان برای آموزش و پرورش مصوب شد که مدارس در حال ساخت با پیشرفت 30 تا 40 درصد تکمیل شود، در این سفر هم قرار شد از محل فروش املاک مازاد این اداره کل تمام هزینه های فروش به اداره کل برگردد تا مدارسی در شان و منزلت دانش آموزان ساخته شود.
در ابتدای این مراسم عبداللهیان معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان هم ضمن تشکر و قدردانی از زحمات و تلاش های فرهنگیان و معلمان استان در زمینه های مختلف آموزشی و پرورشی از مدیران مدارس خواست همانند همیشه نسبت به مباحث تعلیم و تربیت و همچنین حضور پرشور در استقبال از ریاست محترم جمهوری همکاری و همراهی نمایند.